جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

گفتگوی عیدانه با پیشکسوت باشگاه استقلال

0

مصاحبه نوروزی/چینی:دوست دارم برخی افراد در سال سگ باوفا شوند/ میناوند به جای برانکو سرمربی پرسپولیس می شودبه گزارش شناخت کشور چین به نقل از   خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان علی چینی 19 تیر 1355 در تهران به دنیا آمد و از سال 1366 فوتبالش را در تیم ساحل آغاز کرد.

شیمیایی رازی، کشاورز تهران، مقاومت بسیج، پیام مقاومت مشهد، استقلال تهران، ذوب آهن اصفهان، استقلال شهرداری رشت، نساجی مازندران و کاوه تهران دیگر تیم هایی هستند که چینی از ابتدای فوتبالش برای آن ها به میدان رفت. او همچنین تجربه بازی برای تیم های ملی نوجوانان، جوانان و امید ایران را هم در کارنامه دارد.

از سوابق مربیگری چینی می‌توان به سرمربیگری در تیم نونهالان و نوجونان استقلال، تیم بزرگسالان درنا، شموشک نوشهر و امید استقلال اشاره کرد. او همچنین به عنوان دستیار علیرضا منصوریان در تیم های نفت تهران، استقلال و تیم ملی امید هم فعالیت کرده است.

گفت و گوی نوروزی باشگاه خبرنگاران با علی چینی را در ادامه می خوانید.

سال 96 برای شما چگونه گذشت؟

نتایج استقلال در لیگ برتر و دور رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا سبب شد سال ۹۶ را خوب شروع کنیم و پس از شکست مقابل العین که کام همه را تلخ کرد هم توانستیم بازیکنان مدنظرمان که برای آینده استقلال به درد این تیم می خوردند، جذب کنیم اما در ادامه فشارهای جانبی و قضاوت های ناعادلانه، علیرضا منصوریان را وادار به استعفا کرد. من هم به تبعیت از او با استقلال خداحافظی کردم. در کل سال ۹۶ از لحاظ کاری برای من خوب نبود. با اینحال از نڟر اینکه سالم و سلامت کنار خانواده هستیم خوب بود.

وضعیت اقتصادی مردم ایران در سال گذشته را چگونه دیدید؟

مشکلات مالی همیشه وجود دارد و مردم سخت زندگی می کنند اما همینکه سلامت هستم، ۱۰۰ هزار بار خدا را شکر می کنم.

آیا شکست سنگین ۶ بر یک استقلال مقابل العین، بدترین اتفاقی است که برای شما در سال ۹۶ رخ داده است یا خداحافظی با نیمکت تیم مورد علاقه تان در پایان دیدار با ذوب آهن؟

دیدار با العین شرایط خاصی داشت و به دلیل غیبت بسیاری از بازیکنان کلیدی استقلال و آسیب دیدگی فرشید باقری در دقیقه ۲۵ کل اعضای کادرفنی وضعیت بسیار سختی تجربه می کردند. در این شرایط مجبور شدیم به جابر انصاری در پست هافبک دفاعی بازی دهیم. نمی توانم بگویم آن شکست بدترین اتفاق سال ۹۶ است چراکه چنین حوادثی دیگر تکرار نمی شود. تیم بزرگی مانند برزیل هم در نیمه نهایی جام جهانی هفت گل از برزیل خورد اما به نظرم بدترین اتفاق سال در نخستین دیدار استقلال در لیگ هفدهم رقم خورد. فدراسیون فوتبال بدون هیچ دلیلی سه بازیکن ما را برای بازی با صنعت نفت محروم کرد درحالیکه ۳ بازیکنمان را هم به دلیل آسیب دیدگی در اختیار نداشتیم. این مسائل سبب شد فصل را با شکست آغاز کنیم و شروع بدی داشته باشیم. در بازی با استقلال خوزستان هم ۲ پنالتی مسلم ما را نگرفتند تا در همان ۲ دیدار ابتدایی لیگ پنج امتیاز از پرسپولیس عقب بیافتیم و فشار زیادی روی علیرضا منصوریان و دستیارانش ایجاد شود. در بازی با ذوب آهن هم گل ۱۰۰درصد آفساید حریف را سالم اعلام کردند. مقابل پدیده موقعیت هایمان به شکل عجیب و غریبی گل نشد. آسیب دیدگی گلادیاتور استقلال یعنی امید ابراهیمی، سید مجید حسینی و داریوش شجاعیان هم دردسرها را افزایش داد.

این ها مشت نمونه خروار بدشانسی ما در هفته های ابتدایی لیگ برتر بود که خاطرات بدی را برای مربیان استقلال ایجاد کرد. در کل بدشانسی های کادرفنی سابق استقلال، بدترین خاطره من از سال ۹۶ است.

شیرین ترین خاطره تان از سال ۹۶ چیست؟

دیدار رفت فصل گذشته لیگ قهرمانان با العین که با برتری یک بر صفر استقلال تمام شد یکی از بهترین خاطراتم از سال ۹۶ است اما قطعا عمل قلب باز پدرم که با موفقیت انجام شد، بهترین خاطره ام از این سال است.

بهترین عیدی ای که تاکنون گرفته اید چیست؟

بهترین عیدی ای که تاکنون گرفته ام دعوت شدنم به تیم ملی جوانان در سال های نوجوانی است که برای آن تیم به صورت ثابت بازی کردم. ضمن اینکه پیروزی استقلال مقابل السد قطر و لوکوموتیو ازبکستان در فصل گذشته لیگ قهرمانان بهترین عیدی ای بود که به عنوان مربی استقلال به هواداران تیم محبوبم دادم.

۹۷ سال سگ است. به نظرتان در پایان سال گاز گرفتن این حیوان بیشتر به یاد مردم می ماند یا وفاداری اش؟

دیدگاه من اینست که وفاداری سگ به یاد مردم می ماند چراکه الاغ هم گاز می گیرد. امیدوارم و آرزو می کنم برخی افراد بی معرفت به ویژه درفوتبال ایران در سال ۹۷ باوفاتر شوند. البته آن دسته از افرادی که به عهدشان وفا نمی کنند، از دوران بچگی یاد نگرفته اند بامعرفت و لوطی باشند. پدرم همیشه به من می گفت علی اگر هیچ چیز نداشته باشی اما یک مقدار معرفت داشته باشی در جامعه جایگاه داری. من هم این موضوع را به پسرانم آراد و فراز انتقال می دهم.

شاید به همین دلیل است که هواداران استقلال همیشه از شما به عنوان چینی با معرفت یاد می کنند؟

باور کنید من هیچ وقت خط نداده ام هواداران مرا با این لقب یاد کنند. آنها خودشان افراد بامعرفت را از بی معرفت تشخیص می دهند. خدا را ۱۰۰ هزار بار شکر می کنم دست کم یک مقدار از معرفت پدرم‌ را از او به ارث برده ام.

برنامه ای برای بازگشت به فوتبال در سال ۹۷ دارید؟

امثال علی چینی از جنس فوتبال هستند و در رده های ملی و باشگاهی در مسابقات مختلف به عنوان مربی و بازیکن برای ایران زحمت کشیده اند. طبیعی است من‌نمی توانم از فوتبال دور بمانم. البته باید دید قسمتمان در سال ۹۷ چیست.

به کدام یک از خوراکی های عید بیشتر علاقه دارید؟

آجیل شور و تخمه را بسیار دوست دارم. در بین میوه ها هم علاقه خاصی به خیار دارم.

  بازیگر و خواننده مورد علاقه تان کیست؟

محسن چاوشی و محسن یگانه خوانندگان مورد علاقه ام هستند اما تکنیک خوانندگی حمید حامی بی نظیر است و ترانه های او هم علاقه مندم. بازیگر خاصی مدنظرم نیست اما سعی می کنم فیلم هایی هم که در جشنواره اکران شد ببینم. سریال های جدید را هم تماشا می کنم.

یک دروغ سیزده بگویید.

مهرداد میناوند به جای برانکو سرمربی پرسپولیس می شود و رضا رجبی هم به عنوان دستیار او انتخاب می شود.

به نظرتان تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ چه عملکردی دارد؟

هرچند ما در سخت ترین گروه جام جهانی قرار گرفته ایم و کارمان برای صعود به مرحله بعدی این رقابت ها بسیار سخت است اما کی روش کارش را بلد است و می داند تیم ملی را با چه سبکی به مصاف مراکش، اسپانیا و پرتغال بفرستد. در کل احساس می کنم تیم ملی در جام جهانی روسیه عملکرد خوبی داشته باشد و حتی اگر به مرحله یک هشتم نهایی هم صعود نکند، به شکلی عمل کند که مردم راضی شوند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.