جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

چین “قوانین رفتاری”دریای چین جنوبی را باعث ثبات منطقه دانست

0

به گزارش شناخت کشور چین به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، لی کچیانگ، نخست وزیر چین به رهبری آسه‌آن در شهر مانیل گفت: چین بیشترین امید را به صلح و ثبات در دریای چین جنوبی دارد.

در ماه اوت وزرای خارجه چین و کشورهای جنوب شرق آسیا چارچوب مذاکره را برای مجموعه قوانین رفتاری در دریای چین جنوبی تصویب کردند.

آنها این اتفاق را یک پیشرفت دانستند اما منتقدان آن را تاکتیکی برای اینکه چین زمان بیشتری به منظور تحکیم قدرت دریایی‌اش در دریای چین جنوبی بخرد، دانست.

نخست وزیر چین در سخنرانی خطاب به رهبران آسه‌آن در جریان اجلاسی در پایتخت فیلیپین گفت: اتفاق نظری درمورد حرکت به جلو و تلاش برای حل و فصل صلح آمیز این مساله پرمناقشه ایجاد شده است.

لی کچیانگ اظهار داشت: ما امیدوار هستیم که مذاکرات درباره این مجموعه قوانین رفتاری باعث تقویت تفاهم و اعتماد دوجانبه شود. ما تحت این توافق تلاش خواهیم کرد تا به اتفاق نظر برای اجرای هرچه سریع‌تر این مجموعه قوانین برسیم.

لی کچیانگ چارچوب زمانی مطرح نکرد اما گفت: امیدوار است این اتفاق “عامل برقراری ثبات” برای منطقه باشد.

منتقدان می‌گویند این توافق برای مذاکرات اتفاق چندان بزرگی نیست و توافق نهایی ممکن است تا مدت‌ها حاصل نشود.

به رغم گذشت دوره‌ای از ثبات نسبی در دریای چین جنوبی برخی کشورها در این اجلاس گفتند که نباید چنین ثباتی را بدیهی فرض کرد.

این چارچوب به دنبال پیشبرد اعلامیه رفتاری سال ۲۰۰۲ طرف‌های دریای چین جنوبی که عمدتا از سوی کشورهای مدعی نادیده گرفته شد، است.

چین تاکنون هفت جزیره مصنوعی در آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی احداث کرده که سه مورد از آنها مجهز به باند فرود هواپیما، ‌موشک‌های زمین به هوا و رادار هستند.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.