جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

چین: سقوط آزمایشگاه فضایی برای کره زمین خطرناک نیست

0

به گزارش شناخت کشور چین به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از تارنمای یی سی چین، این کشور درصدد بازگرداندن و ساقط کردن اولین آزمایشگاه فضایی خود موسوم به ‘تیان گونگ 1’ است از این کشور انتقاد شده است این اقدام می تواند برای کره زمین خطرناک باشد.
این کشور اضافه کرد بسیاری از دانشمندان و مسئولان فضایی چین بر این برنامه علمی چین نظارت دارند و اخبار مربوط به خطر سقوط آزمایشگاه برای کره زمین نادرست است.
این آزمایشگاه تقریبا از مارس سال 2016 تاکنون علایم و داده هایش را به زمین ارسال نکرده است و بر اساس برنامه اعلام شده در نیمه اول سال جاری میلادی در جو زمین فرود خواهد آمد.
شرکت علوم هوا و فضای چین در بیانیه ای آورده است این آزمایشگاه وقتی وارد جو زمین می شود آتش می گیرد و می سوزد و لاشه های آن نیز در یک منطقه تعیین شده دریایی سقوط خواهد کرد و هیچ خطری کره زمین را تهدید نمی کند.
همزمان گزارش حاکی است بر خلاف برخی شایعات، این کشور به هیچوجه در توسعه فن آوری های فضایی کپی برداری نمی کند و در این زمینه دارای استقلال فنی است.
چین که یکی از پر برنامه ترین کشورها در امور فضایی است، تاکید کرده است در پنج سال گذشته گام های بلندی در رشد صنایع فضایی برداشته شده است و پیشرفت های بیشتری در راه است.
چین توسعه سامانه موقعیت شناسی بایدو، ساخت راکت هایی برای پرتاب ماهواره سنگین و پرتاب آزمایشگاه فضایی و ماهواره برای کشورهای دیگر و همچنین ساخت و پرتاب دهها ماهواره در این مدت را از دستاوردهای خود دانسته است.
تارنمای چینی می افزاید چین به طور مستقل و بدون آنکه نیازی به فن آوری های فضایی روسیه و یا آمریکا داشته باشد، پیشرفت می کند.
روزنامه گلوبال تایمز چین می نویسد کارشناسانی از ارتش که در امور فضایی فعال هستند در ساخت راکت های ذی ربط به چین کمک می کنند.
این گزارش ادامه می دهد چین در برخی موارد حتی در فن آوری فضایی از کشورهای پیشرو جهان هم در این عرصه پیشی گرفته است.
این گزارش تصریح می کند از سال 2011 میلادی ناسا، سازمان فضایی آمریکا، به دلایل امنیتی و حقوق بشر هر گونه همکاری با چین را متوقف کرده است اما پکن موفق شده است استقلال فنی خود را حفظ کند.
اکتشافات در عمق فضا، توسعه سامانه های ترابری فضایی، انجام آزمایش های فضایی بیشتر و ساخت سامانه های اساسی برای فعالیت های فضایی از دیگر پیشرفت های چین در پنج سال گذشته بوده است.
چین پیش بینی کرده است با پیشرفت های حاصله تا سال 2045 میلادی با پیشی گرفتن از آمریکا در برخی زمینه ها در علوم فضایی به قدرت برتر فضایی دنیا تبدیل خواهد شد.
آساق**231**1904**

Leave A Reply

Your email address will not be published.