جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

چالش های طرح لغو محدودیت دوران ریاست جمهوری در چین برای هند

0

به گزارش شناخت کشور چین به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از روزنامه «اکونومیک تایمز هند»، پیش‌بینی می‌شود که اقدام دولت چین برای لغو محدودیت دوران ریاست جمهوری کمک زیادی به پیشرفت طرح ‘یک جاده – یک کمربند’ و همچنین دالان اقتصادی چین – پاکستان کند که البته این موضوع باعث ناراحتی هند خواهد شد.
حزب کمونیست چین در اکتبر سال گذشته اعلام کرد که به دنبال لغو محدودیت دو دوره‌ای برای ریاست جمهوری است. شی جین پینگ سال گذشته برای بار دوم به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد. برداشته شدن این محدودیت قدرت زیادی در اختیار او قرار خواهد داد.
ممکن است چین در آینده با قدرت بیشتری از راهبرد دفاعی و سیاست خارجی خود در منطقه اقیانوس هند حمایت کند و در نتیجه امنیت هند در خطر قرار گیرد.
ممکن است شی جین پینگ مادام‌العمر بر چین حکومت کند. این موضوع تأثیر قابل‌توجهی بر مسائل سیاسی آسیا خواهد داشت. هند به عنوان یکی از بازیگران کلیدی در منطقه محسوب می‌شود و تشدید رقابتش با چین می‌تواند بر کل منطقه آسیا تأثیر بگذارد. در این شرایط، پیش‌بینی می‌شود که شی جین پینگ برنامه مدرن سازی ارتش چین را تأیید کند.
در طرح ‘یک جاده – یک کمربند’ تعدادی پروژه زیرساختی کلیدی در آسیا، آفریقا و اروپا به منظور گسترش نفوذ چین گنجانده شده است. اما چندین عضو جامعه بین‌المللی از جمله هند هشدار داده‌اند که این طرح عظیم می‌تواند پیامدهای امنیتی مهمی داشته باشد.
دالان اقتصادی چین – پاکستان نیز یکی از پروژه‌های در نظر گرفته شده در این طرح است. این پروژه چالش دیگری برای هند ایجاد و حاکمیت آن را نقض می کند.
افزایش قدرت شی جین پینگ می‌تواند به گسترش روابط چین – پاکستان منجر شود که این نیز مشکلات بزرگی برای هند خواهد داشت. بر اساس دیدگاه بسیاری از کارشناسان، پاکستان در حال تبدیل شدن به یکی از کشورهای تابع چین است و اقتصاد اسلام آباد وابستگی زیادی به پکن دارد.
در سال 2018 شاهد برگزاری انتخابات در کشورهای بوتان، افغانستان و بنگلادش خواهیم بود. در نتیجه امسال اهمیت زیادی برای هند خواهد داشت. مالدیو نیز هنوز به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی هند قلمداد می‌شود. عبدالله یمین رئیس‌جمهوری این کشور ظاهراً به دنبال اتخاذ یک رویکرد معتدل‌تر نیست و نشانه‌هایی وجود دارد که او با نگاه به چین به دنبال تأثیرگذاری بر روند انتخابات امسال است.
کارشناسان معتقدند که چین رویکرد تهاجمی‌تری در آفریقا و همچنین آسیا و اروپا اتخاذ خواهد کرد. کشورهای جنوب شرقی آسیا برای ایجاد توازن قوا در منطقه خواستار حضور گسترده‌تر هند شده‌اند. از سوی دیگر، ممکن است چین برای گسترش نفوذ خود تلاش‌هایش در این منطقه را شدت بخشد.
آساق**1424*شبس*1613

Leave A Reply

Your email address will not be published.