جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

واکنش چین به تحریم شرکت زد تی ای توسط آمریکا

0

خبرگزاری تسنیم: به نقل از رویترز، در شرایطی که در هفته‌های اخیر زمزمه‌های بروز جنگ تجاری بین آمریکا و چی بر سر زبان‌ها افتاده است، اقدام آمریکا در منع شرکت‌های این کشور از فروش تجهیزات به شرکت زد تی‌ای چین به بهانه نقض تحریم‌های ایران می‌تواند اختلافات تجاری بین آمریکا و چین را بیش از پیش تشدید کند.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که دو کشور در هفته‌های اخیر یکدیگر را به وضع ده‌ها میلیارد دلار تعرفه وارداتی تهدید کرده و بر نگرانی‌ها در مورد در گرفتن یک جنگ تجاری تمام عیار که می‌تواند زنجیره‌های عرضه جهانی و طرح‌های سرمایه گذاری تجاری را به خطر بیاندازد افزوده اند.

بعد از اقدام وزارت بازرگانی آمریکا در تحریم شرکت زد تی ای، به دلیل فروش غیرقانونی کالا‌ها و فن آوری‌های امریکایی به ایران، چین به شکلی قاطعانه واکنش نشان داد و هشدار داد که آماده اقدام برای حفاظت از منافع شرکت‌های چینی است. دولت چین همچنین ابراز امیدواری کرده که دولت آمریکا این مسئله را بر اساس قانون حل کند.

وودی اوه، تحلیلگر مسائل تجاری در این باره گفت: «اگر این موضوع به صورت مسالمت آمیز و فوری حل نشود، من فکر می‌کنم شرکت زد تی‌ای با یک فاجعه عظیم مواجه خواهد شد و ناگزیر خواهد بود فعالیت‌های فروش گوشی‌های هوشمند خود را نه تنها در امریکا بلکه در سایر بازار‌ها نیز محدود نماید.»

شرکت زد تی‌ای که بعد از اقدام دولت امریکا فروش سهام خود در بازار‌های هنگ کنگ و شنژن را به حالت تعلیق در آورده در بیانیه‌ای اعلام کرد، در حال بررسی تبعات تصمیم آمریکا است و با «طرف‌های مربوطه» در ارتباط می‌باشد.

یک منبع مطلع در شرکت زد تی‌ای که نخواست نامش فاش شود گفت، شرکت در واکنش به این تحریم یک گروه مدیریت بحران تشکیل داده است.

شرکت زد تی‌ای با ۲۰ میلیارد دلار ارزش، دومین شرکت بزرگ تولید کننده تجهیزات مخابراتی در چین پس از شرکت هوآوی و چهارمین فروشنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در بازار آمریکا به شمار می‌رود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.