جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

وام‌های چینی و روسی در حال اجرا است

0

خبرگزاری فارس: سعید خانی اوشانی گفت، با اشاره به اینکه رتبه ریسک اعتباری ایران تغییر نکرده است، اظهار داشت: آخرین رتبه کشورمان ۵ بوده که همچنان به قوت خود باقی است و برای ارتقای آن باید روابط مالی خوبی با بانک‌های دنیا داشته باشیم، اما فعلا این ارتباط مناسب نیست.

مدیرکل وام‌های سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران با تاکید بر اینکه بانک‌ها فعلا فعالیت مالی خود را با ما متوقف کرده‌اند، تصریح کرد: این موضوع منوط به مذاکره با اروپا شده اگر چه هیچ‌یک از بانک‌ها و شرکت‌ها رسما اعلام نکرده‌اند که همکاری نمی‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر فاینانس با بانک‌های اروپایی، کره و ژاپن به حالت تعلیق درآمده است، یادآور شد: فاینانس با کشور چین همچنان به قوت خود پابرجاست و در حال مذاکره و رایزنی هستیم تا فاینانس تدارک شده به سرانجام برسد. در حال حاضر نمایندگان دو کشور راهکار‌های چگونگی همکاری بانکی را بررسی می‌کنند تا بتوان راهی برای ادامه نقل و انتقالات بانکی پیدا کنند.

مدیرکل وام‌های سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران با اشاره به اینکه دو حالت برای همکاری میان ایران و اروپا و کشور‌های دیگر وجود دارد، بیان داشت: برخی از این بانک‌ها اعلام می‌کنند که اصلا با ایران وارد تعاملات و مراودات بانکی نخواهند شد. دوم اینکه برخی شرکت‌ها و بانک‌ها به دنبال راهکار و مکانیزمی برای ادامه دادن همکاری هستند که البته هنوز عملیاتی نشده است.

وی ادامه داد: مشکل دیگر کشور‌های اروپایی علاوه بر عدم مراوده بانک‌ها به شرکت‌ها نیز بازمی‌گردد، زیرا آن‌ها در آمریکا نیز فعالیت و همکاری دارند و به همین دلیل برای همکاری با ایران محدودیت خواهند داشت؛ با این وجود رایزنی‌ها و مذاکرات با تیم اتحادیه اروپا در حال انجام است، اما این موضوع برای افزایش سطح تعاملات زمانبر است.

این مقام مسئول افزود: در حال حاضر فاینانس‌های مربوط به راه‌آهن گرمسار و اینچه برون و تاسیس نیروگاه حرارتی بندرعباس از محل فاینانس روسیه در حال انجام است که نیروگاه ۴ واحدی بندرعباس با فاینانس ۱.۲ میلیارد یورویی تامین مالی شده و پیمانکار پروژه و بانک‌های عامل دو طرف مشخص شدند و پیش پرداخت‌ها واریز شده است.

اوشانی عنوان کرد: همچنین پروژه راه آهن گرمسار – اینچه برون نیز یک میلیارد یورو بوده که پیمان کار روسی و ایرانی مشخص شده و روند اجرایی شروع شد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.