جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

نرخ خرید تضمینی چای چهار درصد افزایش یافت

0

خیرالله امیری روز دوشنبه به خبرنگار افزود: قیمت تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک 27 هزار و 292 ریال و هر کیلوگرم چای درجه دو 15 هزار و 283 ریال تعیین و اعلام شده است.
وی به کشاورزان و کارخانه های چایسازی توصیه کرد که برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، در برداشت و تحویل برگ سبز چای دقت لازم داشته باشند.
وی همچنین از چایکاران خواست که برای لطمه وارد نشدن به کیفیت چای ایرانی، از ریختن و حمل بیش از 50 کیلوگرم برگ سبز در داخل زنبیل خودداری کنند و ناظران سازمان چای نیز در کارخانه ها حق تحویل زنبیل بالای این مقدار وزن را ندارند.
به گفته امیری، فشردگی چای در داخل زنبیل موجب داغ شدن برگ ها شده و به آن آسیب می زند و در مجموع روی کیفیت چای تاثیری منفی دارد.
برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی گذشته، 26 هزار و 242 ریال و برای هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو، 14 هزار و 695 ریال بود.
178 واحد چایسازی در گیلان و مازندران وجود دارد و سال گذشته ، 151 واحد فعال با سازمان چای بابت خرید برگ سبز چایکاران قرارداد بستند. در سال گذشته از 108 هزار تن برگ سبز چای تحویلی چایکاران گیلان و مازندران به کارخانه های چایسازی ، حدود 24 هزار تن چای خشک تولید شد.
استان های گیلان و مازندران بین 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند که 90 درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.
6029 / 2007

Leave A Reply

Your email address will not be published.