جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

ضرورت گردش سیاست خارجی پاکستان از آمریکا به سمت چین و روسیه

0

به گزارش شناخت کشور چین به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از داون نیوز، «خواجه محمد آصف» وزیر امور خارجه پاکستان طی اظهاراتی اعلام کرد: سال های زیادی است که سیاست خارجی اسلام آباد حول آمریکا می چرخد اما اکنون زمان تغییر سیاست خارجی از واشنگتن به سمت مسکو و پکن فرا رسیده است.

وی در ادامه تاکید کرد که تغییر جهت سیاست خارجی اسلام آباد در حال حاضر بسیار ضروری و مهم است.

وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه گفت: چین کشور همسایه ماست و ما مرزهای مشترکی با این کشور داریم و از دیگر سو روابط ما با روسیه نیز می تواند بیش از این بهبود یابد.

آصف افزود: اما اگر ما نتوانیم از لحاظ اقتصادی قدرتمند شویم نمی توانیم سیاست خارجی مستقلی داشته باشیم.

وی در ادامه تاکید کرد که آمریکا بزرگترین شریک تجاری پاکستان است و اکنون ضرورت ایجاب می کند که ما روابط سیاسی خود با آمریکا را به روابط تجاری تبدیل کنیم که این موضوع خود باعث بهتر شدن روابط دوجانبه خواهد شد.

آصف طی اظهاراتی در مورد افغانستان گفت که اسلام آباد همواره خواهان ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان است اما آمریکا نیز باید این نکته را مد نظر قرار دهد که به روابط خود با پاکستان در سایه روابط با افغانستان نگاه نکند.

وزیر امور خارجه پاکستان افزود: امنیت در کشورهای همسایه به ویژه افغانستان برای ما بسیار مهم و حیاتی است چرا  که بخشی از بار جنگ در افغانستان به دوش ماست و اسلام آباد از جنگ در افغانستان صدمات زیادی را متحمل شده است.

آصف همچنین گفت که بسیاری از کشورهای منطقه بر کریدور اقتصادی چین-پاکستان اعتراضاتی داشتند اما باید بگویم که این برنامه باعث پیشرفت منطقه خواهد شد و از فواید آن کل منطقه سود خواهد برد.

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین در مورد رابطه با ایران و عربستان گفت که ما از دخالت در امور دو کشور گریز می کنیم و سیاست بی طر فانه ای را در این مسئله اتخاذ خواهیم کرد.

آصف همچنین گفت که ما مرزهای طولانی با ایران داریم و از دیگر سو مرزهای فرهنگی و زبانی ما در شرق و غرب با افغانستان دچار معضل تروریسم شده است.

وی در پایان تاکید کرد: ما باید خانه خود را آباد کنیم گرچه تظاهرات در اسلام آباد (تظاهرات و درگیر های اخیر در فیض آباد) نمونه خوبی از این آبادی نبود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.