جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

تلاش نرم پاکستان برای سیطره بر شهرستان «واخان» در شمال افغانستان

0

به گزارش شناخت کشور چین به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، شهرستان واخان که از شرق با کشور چین از شمال با تاجیکستان و از جنوب با ایالت «گلگت» پاکستان متصل است از موقعیت استراتژیکی برخوردار است.

وبسایت خبری «بینوا» در گزارشی نوشت: پاکستان از طریق اسکان اتباع پاکستانی و فعالیت‌های فرهنگی تلاش دارد تا این منطقه استراتژیک را از آن خود کند.

این رسانه از دولت افغانستان انتقاد کرده است که با وجود موقعیت مهم جغرافیایی واخان، توجهی به این شهرستان دورافتاده ندارد و پاکستان نیز تلاش دارد تا از طریق سیطره بر این شهرستان به راهی برای تجارت با کشورهای آسیای مرکزی دست یابد. زیرا این شهرستان با کشور تاجیکستان مرز طولانی دارد.

بر اساس این گزارش در حالیکه مقامات افغان و سیاستمدران این کشور در حال نزاع با یکدیگر هستند پاکستان تلاش‌های نرم خود را برای جدا کردن این شهرستان از افغانستان تشدید کرده و چین نیز در این راستا از پاکستان حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، این شهرستان تنها مرز مشترک افغانستان با کشور چین محسوب می‌شود.

گرچه سه سال پیش اشرف غنی در سفرش به چین خواستار اتصال مستقیم افغانستان با ایالت «سین کیانگ» از طریق ساخت بزرگراه واخان- چین شد اما این پروژه هرگز عملی نشد.

 بر اساس کتیبه‌های باستانی «دهلیز واخان» از هزاران سال قبل گذرگاه تجارتی مهمی محسوب می‌شد که در امتداد جاده تاریخی «ابریشم» واقع شده و مردم از طریق این شهرستان رفت‌و‌آمد داشتند.

چند سال پیش وزارت زراعت افغانستان و اداره محافظت از محیط زیست شهرستان واخان را دومین پارک ملی محافظت شده در افغانستان اعلام کردند.

واخان یکی از مناطق دست نخورده‌ کره زمین است که از آن به عنوان بهشت گمشده نیز یاد می‌کنند که علاوه بر طبیعت زیبا و بکری که دارد زیستگاه بسیاری از جانوران نادر محسوب می‌شود.

یکی از این جانوران نادری که در این منطقه زیست دارد «پلنگ برفی» است که در زمره گونه‌های در «معرض خطر» قرار دارد که در این منطقه زیست دارد.

بر اساس گزارش انجمن حفاظت از حیوانان وحشی بیش از 140 راس پلنگ برفی در مناطق مختلفی از شهرستان واخان رویت شده است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.