جدیدترین اخبار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور چین

آفریقا به میدان رقابت نظامی شرق و غرب تبدیل شده است

0

القدس العربی چاپ لندن، روز دوشنبه در مطلبی تحلیلی افزود: قاره آفریقا طی چند دهه اخیر شاهد حضور نظامی گسترده نیروهای خارجی بوده است و بنابر تحقیقات انجام شده نزدیک به 30 پایگاه نظامی دائمی یا موقت در کشورهای این قاره وجود دارد.
مقامات رسمی کشورهای دارنده پایگاه های نظامی در قاره آفریقا، مبارزه با تروریسم و قاچاق دریایی را به عنوان دلایلی برای توجیه حضور خود در این قاره عنوان می کنند، اما پشت پرده این حضور گسترده در واقع، رقابت میان کشورهای مختلف برای دست اندازی بر منابع و ثروت های این قاره سیاه است.
ناامنی و بی ثباتی در قاره آفریقا، مشکلات اقتصادی بزرگی را نیز در این منطقه که سرشار از مواد معدنی مانند نفت، گاز ، طلا ، اورانیوم ، الماس ، فسفات و منیزیم است، به وجود آورده است.
القدس العربی برای تشریح موضوع به کشورهای صاحب پایگاه نظامی در قاره آفریقا اشاره کرد:

**آمریکا
این کشور در بورکینافاسو، کامرون، جیبوتی، گابن، غنا، کنیا، نیجر، اوگاندا، جمهوری آفریقای مرکزی، کنگو، سنگال، سومالی، سودان جنوبی و چاد، پایگاه های نظامی موسوم به ‘افریکوم’ دارد.
روزنامه ‘واشنگتن پست’ نیز به تازگی از حضور نظامی آمریکایی ها در مصر، اریتره، تونس و اتیوپی خبر داده است.

**فرانسه
پاریس حضور نظامی پر رنگی در کشورهای آفریقایی از جمله موریتانیا دارد. این کشور یک پایگاه نظامی در مالی با یک هزار و 700 نیروی نظامی دارد. یک هزار و 200 تن از نیروهای فرانسوی نیز در آفریقای مرکزی مستقر هستند و در خلیج گینه نیز پایگاه نظامی دارد که در سال 1990 تاسیس شده است.

**روسیه
در جمهوری آفریقای مرکزی حضور و نفوذ نظامی خود را تقویت کرده است. مسکو مبادله تجاری با آفریقا را در اولویت سیاست خارجی خود قرار است و در همین راستا همکاری نظامی خود را با کشورهایی چون الجزایر، مصر، آنگولا، اوگاندا، زیمباوه، آفریقای جنوبی، اتیوپی، موزامبیگ افزایش داده است.

**چین
پس از آن که به شریک تجاری اول برای قاره سیاه تبدیل شد، حضور نظامی خود را از سال 2009 در این منطقه افزایش داده است. پکن برای حفظ منافع حیاتی خود در این قاره، سال 2017 اولین پایگاه نظامی خود را در جیبوتی و نزدیک یک پایگاه نظامی آمریکایی بنا کرد.

**انگلیس
حضور نظامی وسیعی در کنیا و مالی دارد.

**هند
این کشور در ماداگاسکار حضورنظامی دارد.

**آلمان
حضورش را در نیجر و مالی تقویت کرده است.

**ترکیه
این کشور در سومالی حضور فعالی دارد.

**ژاپن
این کشور که چین را رقیب خود می داند واز گسترش نفوذ آن در آفریقا نگران ایت تلاش دارد پایگاه نظامی خود را در جیبوتی تقویت کند.

**ایتالیا
این کشور در منالطق مختلف لیبی چندین پایگاه نظامی ایجاد کرده است وحتی گفته می شود بادیگاردهای فایز السراج رئیس شورای ریاستی دولت وحدت ملی لیبی ایتالیایی هستند.
ایتالیا در نیجر نیز فعالیت نظامی دارد.

**بلژیک
این کشور در مالی حضور نظامی دارد.

به نوشته القدس العربی، دلیل حضور چشم گیر نیروهای خارجی در آفریقا، ضعف دولت های آفریقایی و عدم برخورداری از ارتش مقتدر است. به استنثای برخی از کشورها مانند مصر که با تروریست ها در شبه جزیره سینا می جنگند، الجزایر که با این تروریست در مرزهای جنوبی خود درگیر است و کامرون و نیجریه که با تروریست های بوکوحرام مواجهه هستند و می کوشند با اتکا به نیروی نظامی خود با آنها مقابله کنند، سایر کشورها مانند مالی، نیجر و آفریقای مرکزی، نیاز به حمایت نظامی خارجی برای تامین امنیت خود دارند.
القدس العربی در پایان نوشت: بر اساس آنچه بیان شد، می توان نتیجه گرفت که قاره آفریقا از سوی کشورهایی که به منابع انرژی و معدنی این منطقه چشم طمع دوخته اند، تقریبا اشغال شده است.
کشورهای آفریقایی استقلال خود را به دست آورده اند اما این بار قدرت های استعمارگر غربی که از در خارج شده بودند، با سوء استفاده از بی ثباتی حکومت ها و فقر و نداری مردمان این سرزمین و نیز برای حفظ منافع خود و سیطره بر کشورهای آفریقایی، از پنجره وارد شده اند.
خاورم*9329*1049

Leave A Reply

Your email address will not be published.